BM’NİN KIBRIS ÖZEL DANIŞMANI EİDE’DEN VEDA TÖRENİ

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, görevinden ayrılması sebebiyle dün KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiyadis’i ayrı, ayrı ziyaret etti, akşam ise bir veda töreni düzenledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, görevinden ayrılması sebebiyle dün KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiyadis’i ayrı, ayrı ziyaret etti, akşam ise bir veda töreni düzenledi.
Eide’nin Ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de veda törenine KKT Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’de katıldı.
Eıde’den Kıbrıslılara ‘Değişiklik için ayağa kalkmalısınız, oturup da başkalarının sizin için değişim yapmasını bekleyemezsiniz’
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, KKTC CumhurbaşkanıMustafa Akıncı ile yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıslıların çözüm sürecini liderlerin eline biraz fazla bıraktığını, bunun üzerinde düşünülmesi gerektiğini belirterek ‘Değişiklik için ayağa kalkmalısınız, oturup da başkalarının sizin için değişim yapmasını bekleyemezsiniz’ dedi.
Eide, Kıbrıs müzakere sürecinin, tarafların vermeye hazır olduğu tavizlerin gizli tutulduğunu ancak müzakere sürecinde, sivil toplumun daha çok müdahil edilmesi gerektiği dersini aldıklarını söyledi. ‘Sonuçların paylaşılmadığı, uzun, gizli süreçler muhtemelen iyi bir fikir değildir’ diyen Eide, süreçlerde şeffaflık olabileceğini kaydetti. Espen Barth Eide, Kıbrıs’ta bulunabilecek en iyi çözümün ‘Birleşik Federal Kıbrıs’ temelinde olması gerektiğini belirterek ‘Bu süreçte, farklı bir şeyler olabileceğini gösteren herhangi bir şey göremedim’ diye konuştu.
Liderlerle 70, müzakere heyetleriyle 156 toplantı
Adada kurduğu arkadaşlıkları unutamayacağını, Müzakereciler Özdil Nami ve Andreas Mavroyannis ve müzakere heyetlerinin gerçek bir arkadaşlık gösterdiklerini ifade eden Eide, müzakere heyetleri ile 156, Liderlerle 70 toplantı gerçekleştirdiklerini açıkladı. Bugüne kadar yapılan çalışmaların bazı konularda derin bilgi sahibi olunmasını sağladığını kaydeden Eide, yeni bir çaba ortaya konması halinde, müzakere sürecine oluşturulan bu platform üzerinden devam edilmesi gerektiğini belirtti.
Öte yandan, Cumhurbaşkanı Akıncı da, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin onuruna, yarın akşam Cumhurbaşkanlığı’nda bir veda töreni organize edecek. Tören saat 19.30’da başlayacak.

Leave a Reply