SUCUOĞLU: GELEBİLECEĞİMİZ SON NOKTADAYIZ

Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasası’nın yürürlüğe girememesinden kaynaklanan sıkıntıların aşılması için hazırlanan “Sağlık Kurumları Ücretleri Tarifesi Tüzüğü’, 28 Temmuz tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği, tüzüğün yürütmesinin durdurulması için yasal süreç başlattı.

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu, tüzüğün yürütmesinin durdurulması için ara emri alacaklarını belirterek ara emri başvurusu için dosyanın avukatları tarafından hazırlandığını kaydetti.

Konu ile ilgili Havadis’e konuşan Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ise “Sağlık Kurumları Ücretleri Tarifesi Tüzüğü’nün yürütmesinin durdurulması konusunda ara emri verilir bu süreçte de Döner Sermaye Yasası geçmezse kadrolu tüm hekimler, mesai saatinden sonra evlerinde oturacak” dedi.

Tüzük yürürlükte ama uygulamaya girmedi

Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğü, gereği öğleden sonra da hasta bakmak isteyen kamu hekimleri, bağlı bulundukları hastanelerin başhekimliklerine dilekçe vermeye başladı.

Başhekimlikler, değerlendirmelerini yaptıktan sonra hangi doktorların öğleden sonra hastanede randevulu ve ücretli hasta bakacağına karar verecek.

Öğleden sonra hastanede hasta bakmasına olanak tanınamayacak hekimler ise Sağlık Bakanlığı’na bildirilecek. Bakanlık, söz konusu hekimlerin öğleden sonra hizmet verebileceği özel sağlık kuruluşlarını belirleyecek.

Sucuoğlu: Gelebileceğimiz son noktadayız

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Sağlık Kurumları Ücretleri Tarifesi Tüzüğü’nün Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasası’nın yürürlüğe girememesinden kaynaklanan sıkıntıların aşılması için hazırlanan geçici bir tedbir olduğunu belirterek tüzüğün yürütmesi için mahkemenin ara emri kararı vermesi halinde kamuda çalışan hekimlerin mesai saatinden sonra evlerinde oturacaklarını söyledi.

Sağlık Kurumları Ücretleri Tarifesi Tüzüğü’nün altyapı eksiklikleri nedeni ile hekimlere yapılan bir açılım olduğunu ifade eden Sucuoğlu, “Bunun ötesi yoktur. Yasal anlamda, tüzüksel anlamda gelebileceğimiz son noktadayız. Eğer tüzük yargıya taşınır, mahkeme de tüzüğün yürütmesinin durdurulması konusunda ara emri kararı verirse ve bu sırada da Döner Sermaye Yasası geçmezse kamuda görevli hekimler öğleden sonra evlerinde oturacak. Bu ülke bunu kaldırabilir mi? Bunu da herkesin sorgulaması gerekir.” diye konuştu.

“Tüzükteki yüzdelik sorunu aşılabilir”

Tıp-İş’in, Sağlık Kurumları Ücretleri Tarifesi Tüzüğü konusundaki açıklamalarına da değinen Sucuoğlu, şunları söyledi: “Bu tüzük yasalar geçene kadar hazırlanan geçici bir tüzüktür. Sayın Gardiyanoğlu’nun dediği gibi bir gizlilik içerisinde yapılan bir tüzük de değildir. Tıp-İş’in bu tüzükte itiraz ettiği tek konu da yüzdelik konusudur. Hekimler muhasebeci değildirler. O an onay verdiler ancak sonra baktıklar ki sıkıntılı rakamlar. Bu sorun da aşılacak. Bana göre de aşılması gerekir.  Bu tüzüktür eğer amaç sağlık hizmetlerini sekteye uğratmak değilse çok basit bir atılımla bu düzeltilir.”

Gardiyanoğlu: Sayın Bakan politik manevra yapıyor

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu, Sağlık Kurumları Ücretleri Tarifesi Tüzüğü’nün yürütmesinin durdurulması için ara emri başvurusu yapacaklarını yineleyerek avukatlarının ilgili dava dosyasını hazırlamak üzere çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.

Bakan Sucuoğlu’nın “Ara emri kararı verilirse kamudaki hekimler öğleden sonra evlerinde oturacak” şeklinde bir açıklama yaparak politik manevra yaptığını öne süren Gardiyanoğlu, tüzüğün yürütmesinin durdurulması için ara emri alınması halinde, kamudaki hekimlerin sadece özelde hasta bakamayacaklarını ancak Kamu Sağlık Çalışanları Yasası uyarınca çalıştıkları devlet kurumunda özel hasta bakabileceklerini söyledi.

Gardiyanoğlu şunları söyledi: “Sayın bakan halkı yanıltmaya çalışıyor. Kamu Sağlık çalışanları Yasası açıktır. Tüzük için ara emri alsak bile kamudaki hekimler, çalıştıkları devlet kurumlarında mesai bitiminde hasta bakabilir. Kliniklerine gitmelerine gerek yok.”

Leave a Reply