Rahmet’in getirdiği AFET..

İstanbul’da gece aralıklarla yağan yağmur sabah saatlerinde şiddetlendi.  Sabah 8.30’da havadaki siyah bulutlar nedeniyle gün aydınlanmadı. Şiddetli yağış nedeniyle bir çok yeri su bastı, yollarda mahsur kalan araçlar var. Çeşitli metro istasyonlarını da su bastı. Yoğun yağış  İstanbul’da trafiği kilitledi, toplu ulaşımı da olumsuz etkiledi. AKOM sel ve su baskınlarına karşı İstanbulluları uyardı.

Dün gece başlayan ve sabah saatleri itibariyle şiddetini arttıran sağanak yağmur nedeniyle  İstanbul adeta karanlığa gömüldü. İşe gitmek için evlerinden çıkan bazı vatandaşlar sağanak yağmura hazırlıksız yakalandı. Yağışla beraber çakan şimşekler gökyüzünü ve şehri aydınlattı. Su birikintilerinin oluştuğu yollarda yürümekte zorluk çeken vatandaşlar, şemsiye, çanta ve poşetlerle de kendilerini yağmurdan korumaya çalıştı.

Kısa süreli fırtına şeklinde esebilecek rüzgar nedeniyle çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi. Kent genelinde etkisini gösteren kuvvetli yağış nedeniyle E-5 karayolu ve bazı ara yollar sular altında kaldı. Sağanak sebebiyle sürücüler ve vatandaşlar zor anlar yaşıyor, trafikte aksamalar yaşanıyor. Özellikle alt geçitlerin sular altında kalması nedeniyle bazı araçlar mahsur kaldı.

Kent genelinde etkisini gösteren kuvvetli yağış nedeniyle E-5 karayolu ve bazı ara yollarda su birikintileri oluştu. Sağanak sebebiyle sürücüler ve vatandaşlar zor anlar yaşadı, trafikte aksamalar meydana geldi. Şiddetli yağmur nedeniyle saat 08.52 itibarıyla  İstanbul’da trafik yoğunluğu ise yüzde 69’a ulaştı. İBB Trafik Rayosu,  Avrasya Tünel Anadolu-Avrupa yönünün olumsuz hava koşulları nedeniyle geçici süreyle kapandığını açıkladı. Yaklaşık 30 dakika sonra tünel açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) İstanbulluları sel riskine karşı uyardı. AKOM’un hesabından atılan tweette ”İstanbul bugün sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. Sel riski ve Fırtınaya dikkat. Yağmur ile birlikte hava serinliyor” denildi. Şiddetli yağışla ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan bir açıklama geldi.  Arslan, “Bu bir afettir, ulaşamadığımız hiçbir nokta yok. Hasar tespit sonrası zararlar karşılanacak” dedi.

Mute

Current Time0:14
/
Duration Time0:34
Loaded: 0%

Progress: 0%

 

Leave a Reply