TC Lefkoşa Büyükelçiliği ile ‘15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Platformu’ tarafından Lefkoşa’da “15 Temmuz Şehitlerini Anma Töreni” düzenlendi.

TC Lefkoşa Büyükelçiliği önünde dün akşam saat 21.00’de başlayan anma töreni, sela okunması, saygı duruşu, İstiklal Marşı, Kuran’ı Kerim’in okunması ile duaların yapılmasının ardından başladı. Programda, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Bülent Gedikli, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, AK Parti KKTC Temsilcisi Mehmet Demirci birer konuşma yaptı. Programda ayrıca, 15 Temmuz darbe gecesinde yaşananları anlatan belgeselinin gösterimi yapıldı ve Sakarya şiiri okundu. Anma programına katılan vatandaşlar, alana alınmadan önce güvenlik gerekçesiyle üstleri arandıktan sonra alındı.

“15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Platformu tarafından düzenlenen anma programına hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başlayan AK Part

i KKTC Temsilcisi Mehmet Demirci, “1071’de Anadolu’nun kapılarını Müslüman Türk Milleti’ne açanlara selam olsun. Şan size, şahadet bize yeter diyenlere selam olsun. Ya ben İstanbul’u alacağım ya da İstanbul beni alacak diyenlere selam olsun. Çanakkale geçilmez diyenlere selam olsun. Ordular ilk hedefiniz Akdeniz diyenlere selam olsun” dedi. Demirci, 15 Temmuz hain darbe girişiminde bu millet için canını hiçe sayıp tankların altına atanların, hain darbecilere en iyi dersi verdiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Bülent Gedikli ise “Sevgili kardeşlerim öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hepinize sevgi ve muhabbetlerini getirdim” dedi ve 15 Temmuz’un herkesin bilindiği gibi, maalesef hain ve işgal girişimi olduğunu söyledi. Kendi vatandaşına hiç acımadan kurşunlayanların, bununla yetinmeyip yabancı ülkelere seslenerek gelip Türkiye’yi işgal etmelerini istediğini vurgulayan Gedikli, “Sizler Kıbrıslı Türkler olarak o hain gecede her türlü desteğinizi verdiniz. Biz bunu biliyoruz. Yanımızda olduğunuzun mesajını verdiniz. Allah hepinizden razı olsun. Hainlerin hesaba katmadığı bir şey vardı, o da bu milletin gücüydü ” diye konuştu. Bütün ülkelerin terör olaylarına karşı birlikte hareket ederek bir tutum sergilemesi gerektiğine işaret eden Gedikli, Türkiye’nin dünyada barışın kilidi olduğunu vurguladı.

TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ise “15 Temmuz’da vatanı uğruna tankların üzerine yürüyen, teröristlere meydan okuyarak milletin bekası için canını ortaya koymaktan çekinmeyen tüm aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun” dedi. Kanbay darbe gecesinde milletin, sadece kahraman ve cesur davranmadığını aynı zamanda vatanına, milletine, milli birliğine ve demokrasiye sahip çıktığını gösterdiğini söyledi. “FETÖ terör örgütü denilen hain çetenin adeta devletin tüm kurumlarına bir virüs gibi işlediğini, bu hain yapının devletin ve milletin gücüyle ortadan kaldırıldığını söyledi.

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir