ÇAVUŞOĞLU: “Kırmızı çizgimiz değişmez”

İsviçre’nin Crans Montana kasabasında Kıbrıs Konferansı’nın yapıldığı merkezden ayrılışında gazetecilere açıklama yapan Çavuşoğlu, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının güvenlik ve garantiler konusunda sunduğu önerinin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin çizdiği çerçeve dahilinde olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, “Biz bundan sonra yapıcı çalışmalarımızı söyleyeceğiz. Başından kırmızı çizgimizi koyduk. Hayal bile olmayan 0 asker 0 garantiyi bir başlangıç noktası olarak kabul etmeyeceğimizi söyledik” dedi.

Çavuşoğlu, adadaki soruna çözüm bulunması için çok çaba sarf edildiğini belirterek “Artık olacaksa, olmayacaksa bir karar verilmeli” dedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres’in gelebilirse ancak Perçembe günü Cranbs Montana’da olacağını ancak bunun da belli olmadığını söyledi. Çavuşoğlu, genel sekreterin boşuna gelmek istemeyeceğini ancak süreç başarısız olacak olsa dahi Guterres’in Crans Montana’da olması gerektiğini ifade etti.

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis tarafından sarf edildiği iddia edilen, “Türkiye hizaya gelmedi” sözlerini “küstahça” bulan Çavuşoğlu, “Başlangıçta çerçevenin tamamen dışında olup uyarılarla hizaya gelenlerin ‘Türkiye hizaya gelsin’ demeleri saygısızlıktır. Bu söylemleri reddediyoruz” derken Türkiye ile KKTC heyetleri arasında uyum olduğunu ve emin bir şekilde süreci sürdürmeye çalıştıklarını belirterek “Bir noktaya varılıp varılmayacağını göreceğiz” dedi.

Diğer yandan Gazeteci Esra Aygın, Anastasiadis açıklama yaparken orada olduğunu ve “Türkiye hizaya gelsin” diye bir ifade kullanmadığını ifade etti. Aygın, Anastasiadis’in “Tüm tarafların Genel Sekreter’in çizdiği çerçeve dahilinde öneriler getirmesini umuyorum ki tekrar umut ışığı doğsun” dediğini iletti.

Leave a Reply