BM UMUTSUZ !

Kıbrıs konferansına bugün katılan BM Genel Sekreteri Guterres, “Adada çözümü bulmak çok çok zor” dedi. 10 gün kadar sürmesi beklenen görüşmelerin ilk üç günü kritikti. Guterres’in açıklamaları beklenen ilerlemenin sağlanamadığını gösteriyor.

Guterres, “Buraya bir çözüm bulunulmasına yardımcı olmak için geldik. Ama o çözümü bulmak çok çok zor” dedi. Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerin yanı sıra Türkiye ve Yunanistan dışişleri bakanları da konferansta bulunuyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün “Bu bir final konferansıdır. Son konferanstır” dedi. Ocak 2017’de Cenevre’deki zirve sonuçsuz kalmıştı. Rumların adadaki Türk askerinin çekilmesi talebi görüşmeleri tıkamış, Ankara ve Lefkoşa yönetimleri bu adımın atılmayacağını ilan etmişti. Ayrıca, çözülmeyi bekleyen sorunlar arasında toprak paylaşımı, mülklerin iadesi, dönüşümlü başkanlık gibi başlıklar öne çıkıyor.

Rumlar petrol aramaya hazırlanıyor!

Zirvenin tarihi hayli kritik. Zira, Rumlar Temmuz ayı ortalarında adanın güney kıyısı açıklarında petrol ve gaz aramaya başlayacak. Bu tarihe kadar, müzakerelerden olumlu veya olumsuz bir sonuç çıkması bekleniyor. Türkiye ve KKTC, Rumların söz konusu adımı tek taraflı atmasına şiddetle karşı çıkıyor. Müzakereler sonunda bir anlaşmaya varılması halinde, ortaya çıkacak metin Türk ve Rum tarafında referanduma sunulacak. 2004 yılındaki Annan Planı referandumu Türk tarafında kabul edilmiş, Rumlar ise birleşme planını reddetmişti. Buna rağmen AB, adanın güneyindeki Rumları uluslararası örgüte üye olarak kabul etmişti.

Leave a Reply