HAİNLERE İLK DARBE..

“Fetullahçı Terör Örgütü” (FETÖ) olarak isimlendirilen oluşuma yönelik KKTC’de başlatılan operasyonlarda ilk tutuklama yapıldı.

Polis önceki gün FETÖ’ye üye olduğu tespit edilen Osman Adsız ve Selçuk Genç isimli kişiler tutuklandı.

Osman Adsız ve Selçuk Genç’in evlerinde ele geçirilen bilgisayarlarda polis FETÖ’ye yönelik birçok yazışma, kitaplar, kendi aralarında “abiler” diye hitap ettikleri kişilerle sohbetler yapıldığına dair kayıtlar ele geçirdi.

Polis, önceki gün gözaltına aldığı Osman Adsız’ın KKTC’de 30 örgüt evinin sorumlusu olduğuna dair tespitler yaptı.

Polisin büyük titizlikle yürüttüğü soruşturmada, Adsız ve Genç tutukluluk talebiyle dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, zanlılar aleyhinde yürütülen soruşturmanın selameti açısından 2’şer gün tutuklu kalmalarına karar verdi.

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görevli Müfettiş İsa Sevindik verdiği bilgide, 1 Haziran tarihinde alınan bilgide zanlı Osman Adsız’ın Türkiye’de 15 Temmuz tarihinde kurulu hükümeti bozmaya yönelik FETÖ’ye üye olduğunu tespit ettiklerini anlattı.

Müfettiş İsa Sevindik, zanlı Adsız’ın tespit edilmesi üzerine elektronik cihazlarına el konulduğunu ve bilgisayarının incelemeye alındığını söyledi.

Sevindik, Adsız’ın bilgisayarında FETÖ elebaşı Fettulah Gülen’le sohbetler, yine FETÖ’ye ilişkin kitaplar, yayınlar kendi aralarında “Abiler “diye hitap edilenlerle sohbetler tespit ettiklerini kaydetti.

Sevindik: Örgüt evlerinin sorumlusu olduğunu öğrendik

Soruşturmayı yürüten Müfettiş İsa Sevindik, 20 Haziran’da zanlı Osman Adsız’ı tutukladıklarını ve yapılan ilk sorgulamada Adsız’ın 30 ayrı örgüt evinin sorumlusu olduğunu ve bu evlerde birçok sohbet toplantı gerçekleştirdiğini, evler ayarlayıp yerleştirmeler yaptığını tespit ettiklerini belirtti.

Sevindik, mahkeme emri ile zanlı Adsız’ı tutuklamak için iş yerine gittikleri gün, Adsız’ın arandığını öğrenen bir şahsın Watsapp üzerinden zanlı 2 Selçuk Genç ile bağlantı kurarak Adsız’ı Genç’in yanına yönlendirmeye çalıştığını tespit ettiklerini kaydetti.

Adsız’ın cep telefonu kayıp

Sevindik, zanlının bilgisayarında kullanımındaki IPhone cep telefonu yüklemesini tespit ettiklerini ve bilgisayar üzerinden cep telefonuna şifreli mesajlaşmayı sağlayan ve bu mesajlaşmaların başkaları tarafından okunamaması için kriptolu bir şekilde iletişim gerçekleştirebilen By lock programını tespit ettiklerini kaydetti.

Polis, zanlı Osman Adsız’ın kullanımındaki Iphone  marka cep telefonunun ise kayıp olduğunu belirtti.

Genç şifreleri söylemiyor

Osman Adsız’ın tutuklanmasının ardından aynı gün Selçuk Genç’inde iş yerinde tespit edildiğini kaydeden Sevindik, yapılan kimlik kontrolünün ardından zanlının soruşturma amaçlı şubeye götürüldüğünü kaydetti.

Genç’in evinde yapılan aramada FETÖ’ye ait ve şuan kapalı olana Zaman gazetesine ait birçok yayın, kitaplar, bir bankanın yayınları, bilgisayar, cep telefonu, DVD ve CD’ler ele geçirdiklerini ifade eden Sevindik, zanlının bilgisayar şifrelerini söylemediğini kaydetti.

2016 yılında Genç’in iadesi istendi

Müfettiş İsa Sevindik, Genç’in evinde bulunan kanıtlar ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini şifrelerini söylemediği için zaman kaybı yaşandığına dikkat çekti.

Sevindik, zanlı Genç’in Türkiye’de de FETÖ üyesi olmakla suçlandığını ve iadesi için KKTC makamlarına yazı gönderildiğini bu çerçevede 2016 yılında Kaplıca’daki evinde arama yapıldığını da belirtti

Zanlı Selçuk Genç’in KKTC vatandaşı olduğu için iade edilemediğini kaydeden Sevindik, Genç’in ülkede yargılanabilmesi için Türkiye Savcılığı’na yazı gönderildiğini ve henüz cevap gelmediğini kaydetti.

Darbe gecesi yazışmalar

Polis, Türkiye’de 15 Temmuz tarihinde Türkiye hükümetine yönelik gerçekleşen darbe gecesine yönelik zanlıların yazışmalarının olduğunu tespit ettiklerini her iki zanlın da FETÖ üyesi olmaktan sorgulandıklarını belirtti.

Alınan kanıtların büyük bir titizlikle incelendiğini, birçok kişinin ifadesine başvurulması gerektiğinin altını çizen Sevindik, zanlı Adsız’ı zanlı Genç’e watsapp üzerinden bilgilendirmeye çalışan bir şahsın henüz bulunmadığını ifade ederek, soruşturmanın selameti için 2 gün tutukluluk talebinde bulundu.

Etkin: 7 yıla kadar hapisliği var

Polisin tutukluluk talebinin ardından Başsavcılık adına savcı Atilla Etkin, cemiyet üyelerinin yasada bu tür suçlar karşılığında 7 yıla kadar hapisliği olduğuna dikkati çekti.

Leave a Reply