Kuzey  Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)  Cumhurbaşkanı  Mustafa Akıncı,  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin  Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi  Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti. Görüşme yaklaşık 3 saat sürdü.
Toplantının ardından açıklama yapan BM Genel Sekreteri’nin  Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide,  İsviçre’nin  Cenevre kentinde  Kıbrıs konferansının tekrar toplanmasının yolunu aramak istediğini belirterek son 2 hafta içinde meydana gelen gelişmelere ve BM Genel Sekreteri’nin liderlerle  New York’ta yaptığı toplantıya değindi. Eide,  Kıbrıs sorunu konusunda, çözümlenmemiş konuları ele alıp, çözmek amacıyla  Kıbrıs Konferansının yeniden toplanması için  Cenevre’ye gitme konusunda anlaştıklarını belirtti.
Eide,  Kıbrıs konusunda garantörler  Türkiye,  Yunanistan ve  İngiltere’nin yanı sıra gözlemci olarak AB ve BM ile yaptığı yoğun görüşmelerde, sürecin başarıyla sonuçlanması için oldukça ciddi bir kararlılık bulunduğunu kaydetti. 13 gün sonra, 28 Haziran Salı günü başlayacak konferansın, gerektiği kadar süreceğini kaydeden Eide, kendilerinin birkaç hafta planladıklarını ancak sürenin gelişmelere bağlı olduğunu ve iyi hazırlanmak gerektiğini söyledi. Çalışmalarının, daha çok pratik ve lojistik temelde süreceğini, ayrıntıların büyük önem taşımasından dolayı somut konularda devam edeceğinin altını çizen Eide, ancak bir konunun, diğerlerinden daha az müzakere edildiği ve bütün tarafları ilgilendirdiğinden dolayı ayrı bir öneme ve ilgiye ihtiyaç duyulduğundan iyi hazırlanmak gerektiğini vurguladı. Eide, basında da oldukça tartışılan ortak belge konusuna değinerek, bu belgenin, güvenlik ve garantilerle ilgili tüm tarafların katıldığı teknik düzeydeki son Mont Pelerin toplantısında ve burada gerçekleştirmekte olduğu toplantıların yanı sıra garantör ülkeler ve AB ile yaptığı görüşmelere dayanacağını kaydetti.
Eide, şöyle devam etti: “O belgede  Kıbrıs probleminin çözümünü bulmayacaksınız. Çünkü müzakereler başlamadan müzakere edecek değiliz. Her iki taraf da bunu istemediğini ve müzakerelerin  Cenevre’de devam etmesini istediklerini çok açık bir şekilde ortaya koydu. Ancak boş bir odaya girip de nereden başlayacağımızı sormaktansa, onlar arasında iletişim kurmaya yardımcı olarak nereden başlayacağımızı bulmaya ve argüman geliştirmeye çalışıyoruz”
Sürecin zor olacağını ancak kolay çözüm bulunmadığını kaydeden Eide, bütün taraflardan beklentilerinin vizyon, kararlılık, istek ve liderlik olduğunu, gerçekten neye ihtiyaç duyulduğu konusunda birbirilerine dürüst olmayı içermesi gerektiğini söyledi. Tarafların kendi gerçekleri dışında da gerçekler olduğuna saygı duyması gerektiğini belirten Eide, “Benim gerçeğim doğrudur ama başka gerçekler de var. Çünkü farklı insanların farklı deneyimleri olduğunu dikkate alarak hep birlikte nasıl güvende olabiliriz üzerinde çalışmamız gerekiyor” dedi.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir