Jeofizik Mühendisi Profesör Ahmet Ercan, doğanın depremi önceden haber verdiği konusunda ilginç görüşler ortaya attı. İşte; Ercan’a göre doğanın verdiği bazı işaretler:

Canlılar beyincik kısımlarıyla depremden önce çıkan küçük titreşimler ve elektromanyetik dalgaları duyarlar. Baş küçüldükçe depreme olan duyarlılıkları da artar. Dişilerin beyincikleri erkeklere göre daha büyük olduğu için, insanda da böyledir, depremi daha iyi hissederler. İnsanda eklemlerde, diz ve dirseklerde ağrılar olur; göz ağırlaşır, göze bastırma hissi uyanır, şakaklar migren gibi ağrır. Kadınlarda göğüs, kalça, baldırlarda hassasiyet oluşur, gebelerde çocuk tekmelemeye başlar, insan, kedi köpeklerde erken doğum görülür.

  • Dokunmabana çiçeği depremden yarım saat önce kendiliğinden kapanır. Kavak ağaçlarının yaprakları yarım saat önceden sanki rüzgar esiyormuş gibi kıpraşmaya başlar. Tüm doğa uyarır, haykırır.
  • Depremden 1 saat önce tavuklar çığrışır; kuşlar deprem bölgesinden kaçar. Kümes hayvanlarında sanki tilki, çakal, gelincik girmiş gibi çığrışma başlar, kümesten kaçmak isterler. Kuşlar öbekler halinde bağrışarak deprem olacak bölgeden uzaklaşır. Yapılan bir araştırmaya göre köpeklerde uluma başlar, felaket geliyor, dayanışma içinde olalım çağrısıdır bu. Kediler ev dışına saklanır, yavrularını taşır. Güvenli bir yere kaçışır. Kırlangıçlar yönsüz şekilde yuvalarından çıkar ve kaçışır. Leylekler bağrışarak tüm canlıları yaklaşan felakete karşı uyarmaya çalışırlar
  • Yılanlar depremden 2-3 gün önceden ortaya çıkar; yengeçler karaya çıkar. Yılanlar 2-3 gün önceden ortaya çıkar. Köstebek, kirpi, fare gibi yeraltı hayvanları yeryüzüne çıkar. Yengeçler kıyıya kaçar. Akrepler dolar. Fareler, sincaplar elektrik direklerine çıkmak ister.
  • Depremden 1 hafta önce kırmızı balıklar çoğalır. Deprem olacağı hafta denizlerin derinliklerinde yaşayan kırmızı balıklar yüzeye yaklaşırlar, bu nedenle de çok sayıda yakalanırlar. En çok hissedenler balıklar, özellikle de yılan balıklarıdır. Denizde ortadan kaybolurlar ve saklanırlar. Suların kimyası değişir. Canlılarda deprem öncesi çiftleşme duyguları artar.
  • Depremden 1 yıl önce ağaçların dalları kızarır Deprem olacağı yıl ağaçların dalları kızarır. Çok fazla çiçek açar, bol meyve verir. Tüm bunlar doğanın felaket geliyor, uyarısıdır. Yıldızlar daha yakınmış gibi görünür çünkü iyon yoğunluğu artar.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir