BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, önümüzdeki günlerde, veda amacıyla Kıbrıs’a gelmesi bekleniyor. Eide’nin görevinden ayrılmadan önce iki rapor hazırlayacağı; ayrıca son iki yılda müzakerelerde sunulan tüm unsurları bir araya getirerek gelecekteki müzakerelere zemin olarak bırakacağı belirtiliyor. Eide’nin, Crans Montana konferansının başarısızlığının asıl sebebinin “karşılıklı güven eksikliği” olduğunu söylediği ileri sürüldü.

Eide son temasları sırasında, biri iyi niyet misyonu çerçevesinde, diğeri de BM içerisinde kullanılmak üzere iki rapor hazırlayacak. Eide’nin ayrıca, son iki yılda müzakerelerde sunulan tüm unsurları bir araya getireceğini ve bunun, çözüm sürecinde bundan sonraki müzakerelerin temelini oluşturacağını iddia edildi.

Öte yandan, BM Genel Sekreteri Guterres’in CransMontana zirvesi sırasında bir “anlaşma taslağını” hazır bulundurduğunu, bu anlaşma taslağının Guterres çerçevesi olarak bilinen altı maddeyi temel aldığı iddia edildi. BM’nin Kıbrıs’ta referandum tarihini bile öngördüğü ve tarih olarak 19 Kasım 2017 Pazar gününün belirlediği de savunuldu.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir